Megmutatjuk a már szinte teljesen felújított Szent Mihály-templomot, mert igazán van mit nézni
utolsó frissítés: 12:07 GMT +2, 2022. február 2.Nagyjából egy fél év, úgy tűnik, ennyit kell még várni a torony, az északi mellékhajó és a Schleuning-kápolna munkálatai miatt elnyúló teljes felújításig, de amit most láttunk, így is meggyőző.
Karácsonykor újra megnyitották a még felújítás alatt lévő Szent Mihály-templomot a hívek előtt, és hosszú idő után újra a központi templomában gyűlhetett össze és ünnepelhetett a katolikus közösség. Vasárnaponként azóta is miséznek a templomban, bár a hétköznapokban még lázas munka folyik, hogy mihamarabb befejezzék a felújítást, amelynek egyelőre kevesen látják a végét. Elmentünk megnézni az erdélyi magyarság egyik legfontosabb templomát, ami már így félkészen is megcsillantotta várható pompáját.
Biztosat senki nem mond arról, hogy mikor lesz kész a templom, bár reményei nyilvánvalóan mindenkinek vannak, de arról inkább hallgatnak. László Attila Kolozs-dobokai főesperes-plébános 2020 júliusában vette át a kolozsvári Szent Mihály-plébánia vezetését, akkor már javában folyt a templom felújítása, és úgy tűnt, 2021 őszére be is fejezik. Nos, nem sikerült. Állítása szerint a tervekhez képest jelenleg féléves csúszásban vannak, ezért hosszabbítást is kellett kérniük.

"Már az nagy öröm, hogy karácsonykor elkezdhettük a liturgikus életet a templomban, de több részlet hiányzik még. Az eredeti, 4-5 évvel ezelőtti tervek szerint tavaly augusztusra kellett volna befejezzék a felújítási munkákat. Egy évvel ezelőtt úgy tűnt, november végén tarthatunk átadó, szentelő ünnepséget. Szeptember elejére viszont már egyértelművé vált, hogy ez nem lehetséges. Ennek két oka is van. Az egyik az, hogy csak augusztusra készült el a torony állványzata, és csak akkor tudták közelről felmérni az állapotát. A tervezésnél még abban reménykedtek, mivel viszonylag fiatal, 160-170 éves, nem lesz vele annyi gond, mint a többszáz éves templomtesttel, de kiderült, hogy nagyobbak a problémák, mint amire számítottak. Ezért szeptemberben egy új felmérés készült, ami plusz költségeket generált és a munkálatok meghosszabbodását is jelentette. A csúszás másik oka, hogy szeptemberben egy vezeték elhelyezése közben az északi mellékhajóban megtalálták a templom egyik 700 éves oltárát. A szakemberek szerint minden jel arra mutat, hogy ott vannak a templom kezdetei. Ott kezdték építeni a templomot, felszínre került az eredeti járószint és pillérek lábazatai. Ezzel párhuzamosan a templom főbejárata mellett, a jobboldali úgynevezett Schleuning-kápolnában (szakértőnk szerint csak mostanában született konszenzus a plébános neve kapcsán, eddig Schleunigként használták, de a források alapján a Schleuning a helyes, így mi most ezt a változatot fogjuk írni - szerk.) szintén kiderült, hogy 70 centivel lennebb van az eredeti szint. Egyértelművé vált a szakemberek számára, hogy ez a rész szintén a templom építésének az első időszakához kapcsolódik, amit egy évszázaddal később valamiért megemeltek, és amit érdemes lenne megmutatni. A benti kivitelezést leginkább ezek késleltetik" - magyarázta László Attila plébános. Jelenleg is az említett két helyszínen, tehát az északi mellékhajóban és a Schleuning-kápolnában zajlik a leglátványosabb munka.
Mielőtt tovább magyaráznánk érdemes tisztázni a templom tájolását, mert sokszor fogjuk a következőkben az északi, nyugati, déli és keleti jelzéseket használni, és talán így egyszerűbb lesz. A templom nyugati oldal alatt a főbejárat felőlit értjük, míg a keleti így értelemszerűen az oltár felőli rész. A déli oldal a Főtérre néz, míg az északi oldalon van a torony.
A plusz munka plusz költségekkel is jár. Olyan költségekkel, amik az eredeti tervekben még nem voltak benne. Az európai uniós pályázat 5 millió eurós határt szabott meg a restaurálásra, ebből mintegy 4 millió euró volt az EU-s támogatás és nagyjából 1 millió euró a gyülekezet önrésze. Ez szűkös keret volt ahhoz képest, hogy először 16 millió euróra becsülték a felújítás költségeit, amit aztán jócskán lefaragtak. 2019 januárjában viszont megváltozott a törvényi szabályozás, lehetővé vált, hogy külső forrásokból kiegészítsék a felújítás költségeit, ezzel is színvonalasabbá téve a munkát. Milliókra rúgó összeggel támogatta a munkálatokat a magyar kormány is. A szeptemberi felmérések nyomán viszont egyértelművé vált, hogy még több forrásra lesz szükség. A torony javításával kapcsolatban felmerülő újabb kiadások további eurószázezrekkel emelték meg a költségeket. Ezek egyáltalán nem voltak betervezve korábban, így a plusz költségeket a közösségnek magának kell előteremtenie.
"Ez minden keretet meghalad, emiatt gyűjtést hirdettünk meg. Azt gondolom, hogy ez a templom két másikkal együtt egész Erdélyé. A gyulafehérvári székesegyház és a csíksomlyói kegytemplom mellett ezt is magáénak érezheti mindenki. Sőt, magyarként bárki magáénak érezheti a kolozsvári Szent Mihály-templomot az egész világon. Ezért mertünk mindenkit megszólítani és kérni, hogy támogassanak. A kolozsvári plébániáról az a hír járja, hogy vagyonos. Most viszont oda jutottunk, hogy segítségre van szükségünk. Azért is, mert ha ezt a hatalmas állványzatot egyszer lebontjuk, akkor nem nagyon van esély arra, hogy mostanság még egyszer felépítsük. Tehát muszáj most elvégezni azokat az állagmegőrző munkálatokat, amit a torony megkíván" - magyarázta a plébános. Ez már csak azért sem lehetséges, mert a pályázati kikötés szerint a felújítás befejezése után 5 évig semmiféle ilyen jellegű munkát nem lehet a templomon végezni, ezért szorgalmazzák, hogy még a befejezés előtt minden szükségeset elvégezzenek.
A mostani feszített, határidős munkatempó egyáltalán nem jellemző a templom történetére, sőt. Amikor a 14. században elkezdték az építését még nagyon lassan dolgoztak. Minden attól függött, hogy mennyi támogatást tudtak szerezni. Ha volt pénz, haladtak a munkával. Akkor nem igazán számított az idő, fontosabb volt, hogy szépre építsék. Mindegy volt, hogy 10 vagy éppen 100 évbe kerül. A Szent Mihály-templom esetében valamivel több, mint egy évszázadba telt, amíg elkészült és bizony a templomon is meglátszik, hogy több fázisban épült.

Azt hihetnénk, hogy aztán a Szent Mihály-templom pont az az épület, amit az utolsó kőig megkutattak már, és nem igazán van, amit hozzátenni. Szathmári Edina művészettörténész, a felújítást végző KÉSZ szakértője, aki a templom középkori építéstörténetéből írja a doktori dolgozatát. Kevesen vannak, akik részletesebben be tudnák mutatni most a templomot. Ő vezetett körbe. Elmondása szerint viszont még rengeteg részlet nem világos a templom építésével kapcsolatban, eddig nem is jelent meg egy teljességre törekvő monografikus írás a templomról, ami a különböző írott forrásokat is alaposan feldolgozta volna. A mostani felújítás során arra törekedtek, hogy a templom építésével kapcsolatos kérdéseket megválaszolják, az építéstörténet fázisait is elkülönítsék. Ehhez nem csak a kváderköveket (szabályos, általában négyszög alapú hasábbá faragott építőkő - szerk.) megjelenő kőfaragójeleket és a faragványok stílusát vizsgálják meg, hanem az épület - akár több száz éves - firkáit, a hívek bevéséseit is.
Szathmári magyarázata szerint a mai templom építésének kezdetéről sokan különbözőféleképpen vélekednek, minden esetben kiindulópontnak számít az 1349-ben, Avignonban kelt oklevél, amely kibocsátása után, a 14. század harmadik negyedében kezdődhetett meg a templom építése a szentélyekkel. A templom legalább hat periódusban épült a 16. század elejéig, anélkül, hogy teljesen elkészült volna. Legkorábban a főszentély és a hozzá belső ablakokkal és nyílással kapcsolt két mellékszentély épült meg a délkeleti csigalépcsővel. A hosszház körítőfalainak tagolásában megfigyelhető formaváltozások, valamint a 15. század eleji járószint felmagasítás alapján egy délnyugatról déli oldalon folytatódó, a déli mellékszentélyig érő második és harmadik periódus után, az északi oldalfal építése és az első karzat megépítése bizonyul a negyedik szakasznak. Az ötödik periódus Schleynig (Schleuning) Gergely (1450–1481) idejéhez köthető, amikor elkészül a nyugati kapu és homlokzat, a plébánosról elnevezett kápolna boltozata, megépül a második karzat és a hajók boltozata. Az utolsó periódusban valósul meg a szentélyek feltételezhetően 1498-as újraboltozása és a koronafal megmagasítása, valamint az északnyugati torony építése. A reformáció évtizedeiben, majd a templom unitárius időszakában és a barokk kor alatt további átalakításon esett át, amelyek sorát a 19 és 20. századi nagyobb mértékű helyreállítások bővítik.
Nem húzom tovább a szót, következzenek inkább a képek.
szöveg: Gál László
fotók: Márkos Tamás
(Zárókép: Bernadette Céline)
"Emellett egy eszmei értéket képviselő új oltár került a Szent Mihály-templomba. Nyolcvan évvel ezelőtt Márton Áron püspök a Szociális Testvérek kápolnájában szentelt fel egy tardosi márványból készült oltárt. Mindössze hét év után az ismert okok miatt szétverették a kápolnát, az oltár kövei pedig évtizedekig a Schleuning-kápolna padlóján voltak összerakva. A felújítás okán kihozták a plébánia egyik mellékhelyiségébe, ott láttam meg én. Amikor megismertem a történetét egyértelművé vált, hogy számunkra ez az oltár értéket képvisel. Ezért azon voltam, hogy visszakerüljön a templomba. Végül ebből alakítottuk ki az oltárt és a Szentírást tartó állványt, az ambót. Nagy örömöm, hogy sikerült ezt megvalósítani és úgy látom, az emberek is örülnek, hogy közelebb kerültek az oltárhoz" - magyarázta a Szent Mihály-plébánia vezetője. Az oltár és az ambó Márton Judit mérnök tervei alapján készült el, ő álmodta meg ilyenre őket.
A kép egyébként az egykori északi torony alatt található karzatot mutatja.
Többet nem leszek ennyire részletes, de ez a példa is jól szemlélteti, hogy milyen apró elemekből lehet összerakni a Szent Mihály-templom történetét.
A képen jól látszik, hogy a helyreállítás során törekedtek arra, hogy minden olyan falat, ami belülről is kváderkövekből építettek meg, azt nem vakolják le, mert eredetileg sem voltak levakolva. A kőfaragók magasabb pozíciót foglaltak el a mesterségek hierarchiájában, mint a kőművesek, akik felépítették azokat. Kívül a templomon csak kváderfalakat láthatunk, belül viszont az építkezés fázisainak függvényében változik a tört kőből épített fallal, amit viszont eredetileg is vakoltak. A helyreállítás során a benti falakat az úgynevezett kanálhatás módszerrel vakolták vissza, mert ezzel lehet azt a látványt elérni, amit a középkorban is láthattak a hívek.
A középkori freskókból nem sok maradt fenn, de azok nem feltétlen a templom protestáns időszakában tűntek el, mint ahogyan azt talán sokan gondolják. A Szent Mihály-templomot az 1550-es években kapták meg a protestánsok, akik több, mint másfél évszázadon keresztül használták. A legtöbb ideig unitárius templom volt, 1566-ban kapták meg és egészen 1716-ig az övék. "A mostani falkutatásoknál azt találtuk, hogy pár kivétellel mindenhol a 18. századi vakolat volt a legkorábbi, tehát miután a katolikusok visszakapták a templomot a nagy felújítás során alaposan letisztították a falakat anélkül, hogy tudták volna, a meszelés alatt vannak-e freskók. Egyre több református és unitárius templomban tárnak fel freskókat, mert egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb volt lemeszelni azokat" - mondta Szathmári, aki szerint itt is az történhetett.
A képen egyébként egy barokk kori falkép látható, két puttó tart egy vörös drapériát, ami baldachinnal van megkoronázva. Kiss Lóránd falképrestaurátor, aki ennek a letisztításával is foglalkozott, azt feltételezi, hogy a jobb sarokban látható középkori falképtöredéket szerették volna ezzel a nagyon díszes drapériás keretezéssel megkoronázni, vagy egyszerűen egy oltárnak volt a háttérdíszítése.
Négy olyan rekonstrukciós munka is köthető ahhoz az időszakhoz, amit manapság valószínűleg már nem tennének meg. Rekonstruálták például a szentély és a mellékszentélyek közötti csúcsíves ablakok mérműit, illetve a falból kiemelt faragványok felhasználásával egy szentségtartót is. "Manapság ilyet már nem csinálunk, három faragványból nem lehet valamit rekonstruálni. Hipotézisből nem lehet rekonstruálni, mert az már öncélú, csak az esztétikumot szolgálja. A felújításnál manapság ez már nem cél" - magyarázta a szemléletek 20. századi változásait a szakember.
"A világos foltok a kutatófelületek helyét jelöli. A teljes keretet több rétegben is burkolták a 20. század során, ezt törekszünk letisztítani, hogy a részletek és eredeti festésnyomok láthatóvá váljanak" - jegyezte meg a szakember.
A boltozat a torony felállványozása miatt van beázva, de ez átmeneti probléma, ami az állványok eltávolítása után meg fog oldódni, ki fog száradni.