Szeretkezés helyett EDDA koncert: ilyen volt az együttes első fellépése Kolozsváron
utolsó frissítés: 21:48 GMT +2, 2021. szeptember 27.Az Azopan Fotóarchívum közreműködésével mutatjuk be Csomafáy Ferenc képeit az Edda 30 évvel ezelőtti kolozsvári fellépéséről, ami a szigorú kritikus szerint csak silány utánzata volt az igazi Edda Műveknek.
Közel 31 évvel ezelőtt, 1990 októberének végén és novemberének elején turnézott először az EDDA Erdélyben. A Beatrice és a Bikini mellett akkor épp ők számítottak a legmenőbb magyarországi rockzenekarnak, akinek a fellépése - fesztiválok és rendszeres koncertturnék hiányában - mindenképp eseményszámba ment szerte Erdélyben. A kolozsvári fellépésűeket fogjuk most feleleveníteni.
"Zűrzavaros és eufórikus"
- így jellemezi röviden a rendszerváltás utáni időszak koncertjeit Zilahi Csaba, a Kolozsvári Rádió műsorvezetője, aki rajongóként maga is több ilyen eseményen vett részt akkoriban. Zűrzavaros, mert még nem volt egyáltalán kialakulva a koncertszervezés, nem voltak szervezőirodák, és így teljesen esetleges volt az együttesek fellépése egy-egy városban, ugyanakkor eufórikus is, mert kilenc évnyi szünet után állhattak újra az erdélyi színpadokra a magyarországi zenekarok.
A rendszerváltás után szinte rögtön elkezdődött a magyarországi zenekarok fellépésének szervezése, először még inkább segélykoncerteket szerveztek. Emlékezetes a Hobo Blues Band aradi, míg a Bikini temesvári fellépése. Kolozsváron először a Pop-Rock szuperkoncert sorozat keretében léptek fel a magyarországi sztárok, néhány dal erejéig az R-Go, a Step, a BUMM, Homonyik, az Első Emelet, a 100 Folk Celsius, az Ámen, Szűcs Judit, a Hobo Blues Band, a Swetter, a Csutka, Delhusa Gjon, a Plexi és Frutti, Lerch István, a Varga Miklós Band és Maria de Jesus szórakoztatta a közönséget. Annak ellenére is, hogy a technikai problémák miatt Szikora Robi három dalán és a Hobo Blues Band fellépésén kívül gyakorlatilag az egész koncert play-backről, vagyis magnóról szólt. „1990 március 3-át a kolozsvári rock-zene rajongók sosem fogják elfelejteni. Számukra ez volt a feltámadás napja, a Nagy Kezdet” - írt a fellépésről a Szabadság 1990. március 6-i számában Zilahi, aki több, mint 30 év távlatából így emlékezett most vissza arra az időszakra.
"Akkor az egyetlen igazi zenekar a Hobo Blues Band volt, amelynek tagjai külön mikróbusszal jöttek, és természetesen élőben játszottak. Ők voltak az elsők Kolozsváron, akik a 89-es forradalom után rockzenekarként színpadra léptek. Ha jól emlékszem még azon a nyáron volt egy Ossian-koncert is mindenféle hírverés nélkül, ezért félig sem telt meg a sportcsarnok. Akkor még nem voltak fesztiválok, de nyáron akkor is mindenki ment, amerre tudott. És nem is volt rendesen meghirdetve. Homonyik Sándor és Delhusa Gjon utána külön is felléptek, de akkor már nem telt meg a sportcsarnok. Volt egy olyan érzésem, hogy vannak magyarországi zenekarok, akik otthon már annyira nem népszerűek, és arra gondolnak, ha Erdélybe jönnek, ahol sokáig nem léphettek fel a magyarországi előadók, akkor tárt karokkal fogadják már őket" - magyarázta.
Az újra csúcson lévő Edda fellépése viszont régóta várt koncert volt, hiszen akkor ők már nagyon ismertek voltak Erdélyben. Az 1974-ben Miskolcon alakult banda 1979-ben koncertezik először Budapesten, majd egy évre rá, 1980-ban jelent meg az Edda Művek első nagylemeze, viszont 1981-től magyarországi zenekarok már nem koncertezhetnek Erdélyben, tehát az első nagy korszakukban nem juthattak el a határon túlra.
"A lemezeik átjutottak Magyarországról a határon, itt pedig aztán sokszorosítottuk, felvettük őket kazettára. A házibulikon is rendszeresen forogtak a magyarországi lemezek, az Edda Művek lemezei is. Egyszer lement az A oldala, majd megfordítottuk, és lement a B oldala is. Így buliztunk. Nagyon ismertek voltak akkor ők már nálunk. Mivel sokáig teljesen elérhetetlennek tűntek, amikor 1990-ben először jöttek ide, egészen hihetetlen rajongás vették körül őket. Magyarországon ilyet már nem tapasztaltak, hiszen ott természetes volt, hogy évente kétszer, háromszor turnéznak. A Beatrice első kolozsvári koncertjén volt még akkora hatalmas buli, mint az Edda fellépésén. Ez a népszerűség még kitartott egy ideig, mert ez egy olyan időszak volt, amikor nem voltak fesztiválok, városnapok. Nem az volt, hogy Kolozsvár főtéren játszik Hobo, és gondolkodunk azon, hogy menjünk vagy ne menjünk, vagy csak azért megyünk, hogy találkozzunk a haverokkal. Teljesen más súlya volt akkor egy magyarországi zenekar erdélyi koncertjének" - magyarázta Zilahi.
A kor viszonyait jól mutatja, hogy a korszak másik népszerű magyar rockzenekara, a Bikini viszont nem lépett fel Kolozsváron, vagyis nem tudott fellépni. "A koncertszervezés nagyon kezdetleges volt. Előfordult, hogy a magyarországi koncertszervezők nem kaptak egy helyi embert, aki felvállalta volna itt az ügyek intézését, a plakátolást, a szállásfoglalást, a szerződéseket a helyszínekkel, minden ilyesmit. A Bikini kolozsvári koncertje 1990 őszén tudom, hogy ezért maradt el. Előfordult, hogy egy városban, ahol nem kaptak egy helyi segítséget, egyszerűen kihagyták" - magyarázta a rádiós szakember, aki maga is Zilahig utazott egy Bikini-koncertért 1990 őszén.
Az Edda kolozsvári fellépése sem volt teljesen zökkenőmentes,
először el kellett halasztani, aztán 1990. november 3-án a Szabadság arról számolt be, hogy mégis lesz koncert. "Hurrá! És mégis itt az EDDA! November 6-án, kedden 18 órakor a Sportpalotában tartják elmaradt koncertjüket. A megváltott jegyek érvényesek. A MADISZ-nál még kaphatók jegyek!" - írták a rövid hirdetésben. A Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (MADISZ) közreműködésével szervezték leginkább a magyarországi előadók koncertjeit. Az Edda 1990-es turnéjának is ők voltak a helyi szervezői. Az újságcikkek alapján részben felidézhetjük a turné helyszíneit, október 30-án Székelyudvarhelyen léptek fel, november 2-án pedig már Sepsiszentgyörgyön koncerteztek. November 4-re és 5-re Marosvásárhelyen két fellépést is szerveztek, az elsőt meg is tartották annak rendje s módja szerint, de másodikat már mondvacsinált indokkal betiltották a hatóságok. A Cuvântul liber cikke alapján arra lehet következtetni, hogy inkább az nem tetszett a hatóságoknak, hogy a koncert után a Sportcsarnoktól a Kövesdombig vonultak a koncert résztvevői, és közben olyanokat skandáltak, hogy Talpra magyar!, Éljen Magyarország! vagy Erdély magyar!. Ne feledjük, hogy a fekete március eseményei után alig több, mint fél évvel vagyunk.
"Testvérem, nem szégyenlem bevallani, hogy a koncerten, az abszolút telt ház és a velőt rezgető hangerő keveredésében majdnem elbőgtem magam. Lehet, hogy egy kicsit gyengék az idegeim, s a pia sem tesz jót nekik. De honnan legyen jó idegrendszere az embernek? Mikor még kedd reggel is az a hír járta, hogy nem lesz koncert. Letiltották" - írta egy l.a. monogramú rajongó a november 9-i Szabadságban.
És most következzenek Csomafáy Ferenc fotói a koncertről, az ő munkásságát egy korábbi anyagunkban már bemutattuk. Az Azopan Fotóarchívum megállapodott a fotós életművének a digitalizálásáról és gondozásáról. Ez a cikk előreláthatólag csak az első, ami a Csomafáy-képekre épít.
szerkesztette: Gál László
"Mások voltak a tagok, és más volt a zenei világ, érezték, hogy nem működik a korábbi irány, és ők is modernebb hangzásra tértek át" - kommentált Zilahi, aki manapság is a rádió rockzenei műsorának az állandó szerkesztője, tehát jártas a témában.