Nyisd ki, babám, az ajtód! A parajdi húsvéti hajnalozást elevenítjük fel
utolsó frissítés: 19:57 GMT +2, 2019. április 18.Az emlékezetes alsósófalvi farsangtemetés után Bálint Zsigmond fotóin most a parajdi hajnalozás elevenedik fel.
Az emlékezetes '82-es alsósófalvi farsangtemetés felidézése után most ismét a Sóvidékre látogatunk. A nagyböjt végét jelentő húsvét egyik szokását, a hajnalozást idézzük fel. A helyszín Parajd, az időpont 1982 áprilisa, a kalauzaink pedig most is Bálint Zsigmond és Barabás László. Előbbi a képeket készítette, utóbbi szövegesen foglalta össze az eseményeket.
A locsolkodás (erdélyiesebben öntözés) egyik újabb, szervezettebb formája a hajnalozás, amit sokszor tanítói irányítással szerveztek meg. A legények előre megszervezték az öntöző csapatot, és húsvét másodnapjának hajnalán zeneszóval felvonulva végigjárták a falut, felkeresték a leányos házakat, megtáncoltatták őket és szagos vízzel megöntözték őket.
Parajdon, ahol a mostani összeállításban megnézzük már a századfordulóról ismert hajnalozás szokása, de Alsó- és Felsősófalván is hajnaloztak már akkor, Atyhában a '30-as évektől terjedt el, míg Siklódon pedig csak a második világháború után. Nem csak a Sóvidéken ismert szokásról van szó, bár szeretik azt gondolni a helyiek. Ahogyan Barabás László fogalmazott, itt egy közép-kelet-európai húsvéti népszokásnak egy változata van meg, de Erdély más vidékein is gyakorolták a csoportos hajnali öntözést.
A hajnalozásnak színjátékszerű rítusa van, aminek helyenként változnak a szokásai. Mindenhol készítettek elő piros tojást a hajnalozóknak, de szokása és évjárata válogatta, hogy mennyit illett vagy szabadott elvenni a tálból. Minden leányos háznál egy tele tányér vagy kosár pirosra festett tojással várták őket, de az illendőség úgy kívánta, hogy mind ne vegyék ki, maradjon még benne. "Alsósófalván például pontosan 12 piros tojással várták a legényeket, és azt mondták nekem, hogy azok a 12 apostolt jelképezik. Lehetséges, hogy ez csak egy helyi magyarázat" - magyarázta a Transindexnek Barabás László.
A néprajzkutató a Forog az esztendő kereke című könyvében írja le a sóvidéki hajnalozást. Eszerint Atyhában két csapat járt hajnalozni; egyik a katonavégzetteké, másik a katonalegényeké (a már besorozottaké). "Az idősebb csapat járt elől, utánuk a fiatalabb. A leányok kapujánál zenéltek. Erre a leány felkelt, meggyújtott három szál gyufát; ez volt a jel, hogy bemehetnek. Volt egy beköszöntő, akinek a verse után a legények a házi leányt s az anyját megtáncoltatták. Az adományokat (piros tojást, bort) nem fogyasztották el helyben, magukkal vitték, majd közös mulatságot rendeztek belőle" - írja. Korondon nyolc-tíz csapat is járt, de ők nem voltak korhoz kötve, és a csoportok létszáma is kisebb volt, mint más falvakban jellemző. Mindkét említett településen adományokat is gyűjtöttek, és a hajnalozás végén közös mulatságot szerveztek.
Felsősófalván a katonalegények és a csórók hajnaloztak, és minden konfirmált leányt meglátogattak, de akinek komoly szeretője volt, az már nem engedte be a hajnalozókat. Alsósófalván csak a katonalegények jártak hajnalozni a megkonfirmált lányokhoz. A hajnalozás a legénnyé avatás egyik fontos állomása is volt. A leányok a hajnalozáskor adták a legényeknek a bokrétát, amit berukkolásig viseltek, mint szerelmi zálogot és katonalegény mivoltuk szimbólumát.
Parajdon három korosztályú legénycsapat járt hajnalozni, a legfontosabbak, a legnagyobb figyelem a katonalegények csapatát övezte, és a képeken is őket követhetjük végig. Húsvét első napját, a szent ünnepet még mulatozás, zenélés nélkül, otthon, csendben ülték meg, és csak húsvét vasárnapról hétfőre virradóra, éjfél után indultak el, hogy még a délelőtti istentisztelet előtt befejezzék.
"Egy pici csalás van ebben. 1982-ben még éjszaka történtek az események. Bálint Zsigmond barátom viszont azt javasolta, próbáljuk megbeszélni velük, délután elevenítsék fel nekünk a történéseket, mert nem volt olyan fotófelszerelése, amivel éjszaka is jó minőségű képeket tud készíteni kint. Nem egy intézmény voltunk, hanem barátként fogtunk össze, akik elmentek és lefotózták. Ismertem a legények többségét és a házigazdát is, jó viszonyban is voltam velük, ezért nem volt gond megbeszélni velük. Így nem köszön vissza a képeken az, hogy hajnalban vagyunk, de úgy gondolom, a célt, hogy dokumentáljuk a hajnalozás fotós forgatókönyvét, teljesítettük" - teszi hozzá Barabás László magyarázatként a képekhez. Innentől pedig következzen a képes múltidézés.
szerkesztette: Gál László
"A gyapjúpokróc alatt sokáig hallgatóztam, s próbáltam nyitva tartani a szemem, hátha elmúlt már éjfél, s meghallom a zeneszót. Este apám az ágy mellett, keze ügyében hagyta a kemény szárú csizmáját s ünneplő posztóharisnyáját, hogy egyből beleléphessen. Nella, a legidősebb lánytestvérem, csak forgolódott a kihúzható nagy ágy külső szegletében, minden neszre, zajra felemelve fejét a párnáról. Az első ház, a tisztaszoba kitakarítva, padlója sárgára súrolva már szombattól: az asztalon teli üvegpoharak, tésztástányér. Kapu, ajtó nincs bezárva" - idézi fel gyerekkori emlékét Barabás arról, hogy milyen volt a hangulat a lányos háznál. És így folytatódik a történet: "Hozza már a Küküllő a hangot a Görgényalatt, ütemesen csattog a réztányér. Nella felkel, s anyámék is készülődnek, átmennek az elsőházba. Közelebb ér az ének, hallom a szövegét, illő az alkalomhoz: Utca, utca, sáros utca, a parajdi utca, Még az éjjel végig megyek rajta, Végigmegyek, megállok egy háznál... Már meg is álltak, a kapu előtt új énekbe kezdenek: Nyisd ki, babám, az ajtót, Csendesen, mert meghallják a szomszédok. Míg énekelnek, Nella felgyújtja a villanyt, jelzi, hogy fogadjuk a hajnalozókat" - meséli tovább. Régebben nem a villanyt, hanem a lámpát, a gyertyát gyújtottak, jelezve, hogy fogadják a hajnalozókat. Az ének után a bekérő legény bekopogtatott, és elmondta a bekérő verset.
"A jó reggelt után a bekérő azonnal versbe kezd, kéri a ház gazdáját, hogy megengedje szívük vigodalmát, mert tavasz jöttével fellobbant a szerelem a szívükben, s ez az élet legboldogabb perce. Azzal végzi, hogy feleletet vár. Bejöhettek - szól apám, egyet sirítve a bajuszán, s a hangjából érzem a pillanat ünnepélyességét" - folytatódik Barabás visszaemlékezése.